• Nieuws

Franse Stierenveiling Espoir en RJ in Boisseuil groot succes!

De Franse RJ en Espoir stierenveiling in Boisseuil mag een succes genoemd worden. Met name de Espoirs vielen op door hun goede kwaliteit, maar ook de RJ klasse liet toppers zien. De prijzen waren dan ook navenant. De gemiddelde prijs voor een Espoir stier bedroeg maar liefst €3.170 en bij de RJ stieren €5.135. Bovendien werden op slechts 4 stieren na alle Espoirs verkocht en verwisselden alle RJ stieren een eigenaar. Van onze Interlim vrienden begrepen we dat ook de 4 onverkochte Espoirs direct na de veiling gretige eigenaren vonden.

Opmerkelijk was het feit dat het niveau van de stieren deze ronde erg hoog was. Bij zowel de Espoirs als de RJ’s waren kwalitatief goede stieren te vinden, maar met name de Espoirs zagen er mijns inziens deze keer bijzonder goed uit.
Voor diegene die niet bekend zijn met de termen Espoir en RJ, volgt er nu eerst even een opheldering. Onder auspiciën van het Franse Stamboek organiseert de commerciële afdeling, genaamd Interlim, een aantal stierenveilingen per jaar. Er worden per ronde 2 kwalificaties stieren onderscheiden. Espoir en RJ. “Espoir” staat voor “Hoopvol” en RJ staat voor “Reproducteur Jeune” ofwel “Jong Reproductief”. De RJ stieren zijn doorgaans van betere kwaliteit dan Espoir stieren, hoewel er ook dikwijls kampioenen uit Espoir stieren voortkomen. Al deze stieren worden bij de Franse fokkers op de boerderij geselecteerd en worden op ongeveer 11-13 maanden het opfokstation geplaatst en op ongeveer 15-17 maanden leeftijd collectief geveild via een openbare veiling op het Franse Lanaud in Boisseuil.

Onderstaand diagram laat zien hoe de stieren worden geselecteerd:

De belangrijkste doelstellingen:
1. Jaarlijks worden de 700 beste jonge stieren geselecteerd via een individueel selectie programma, waarbij zekere kwaliteitseisen van fokwaarden de drempel vormt voor de kwalificatie van Espoir of RJ stier.
2.  Hun prestaties worden individueel vastgelegd op het opfokstation in Lanaud om daaruit weer goedgekeurde stieren te identificeren.
3. Goedgekeurde stieren worden opgenomen in het kunstmatige inseminatie programma om zo de algehele kwaliteit van fokwaarden te verbeteren.

Lanaud Station Boisseuil

Op woensdag 4 juni was de Espoir veiling en die liep zoals gepland. Geen echte hoge prijzen, maar wel aantallen en een hoge gemiddelde prijs van €3.170. De veiling topper voor Espoir was de stier 845 Ilot (Fast x Nicot), gefokt door Jean-Luc Virondeau. De stier Fast ken ik niet echt, maar Nicot (Jimini x Granite) is wel een bekende. Hij is gefokt door Earl Molene en gekocht door de bekende fokker Bourbouloux. Volgens mij is er een spoeling geweest met de stier Cesarhenon op een zekere koe van Bourbouloux, want er zijn diverse toppers uit deze koe voortgekomen, de meest belangrijke is wel Vainqueur (Nicot x Cesarhenon) van de bekende fokker Jean-Luc Virondeau, die tegenwoordig veel samenwerkt met de fokker Manaud-Giraux.

845 Ilot (Fast x Nicot)

Wat betreft de prijs vond ik toch nr. 829 Imperial (Mas du Clo x Ferry) de beste koop, en die voor €2.600 werd afgeslagen. Ik heb hier nog even op m’n handen moeten zitten, want die jeukte om ook een bod te doen op deze prachtige vleesstier. Helaas! Op het ogenblik geen plek voor deze stier tot tijd en wijl de nieuwe stal klaar is.

829 Imperial (Mas du Clo x Ferry)

Bij de RJ was er zelfs  een bijzonder en gewild exemplaar, die nagenoeg door iedereen werd gezien als de topper van de veiling. Dit was de RJ stier Isidor, met Lanaud-nummer 798, gefokt door Gaec Chauveau. Deze stier had nl. een geweldige groei op Lanaud met maar liefst bijna 1900 gram per dag op een relatief karig ruwvoerrantsoen. Opmerkelijk was wel dat deze Isidor (Friket x Bison) van vaderskant geen echte bekende afstamming kent, en je een heel eind terug moet om een bekende in deze bloedlijn te vinden. Friket’s vader is Agent 2312, niet te verwarren met de bekende Agent 2156 (MicMac x Beau Gosse), de trots uit Bretagne van de bekende Franse fokker Guy Corbel.  Verderop in de bloedlijn stamt Isidor via Saga uit Joyau, een bekende stier die gefokt is door de fokker Launay, waar ook onze Envers (v. Udin) vandaan komt. Isidor heeft wel een bekende moedersvader nl. Bison 3269 (Ondit MN x Manoir MN) Voor diegene die dat niet weten, de afkorting MN achter de stiernaam betekent overigens dat de stier is opgenomen in het France Testage KI programma. In ieder geval heeft deze Bison 3269 het stempel gedrukt op Isidor, want hij was een en al vleestypisch, prachtige shape, zeer diep, zowel in de voorhand als in de achterhand, een geweldige toplijn, met een rug die van voor tot achter zo sterk en breed was als de Boulevard Périphérique door Parijs, een stel prachtige benen, niet echt heel fijn, maar gepast voor zo’n kast van een jonge stier. Het kruis had precies de juiste helling, en de lengte, diepte en ronding van het kruis waren ook opvallend mooi. Het was daarom ook geen verrassing toen Isidor de veilingvloer betrad, de veilingmeter meteen als een raket omhoog vloog. Zelf dacht ik dat de vaart er pas bij de €20k uit zou gaan, maar dat viel toch enigszins tegen. Op €12k waren er nog zo’n drie bieders over en na €14k nog slechts twee. De ene bieder was fokkersgroep Corali, en dat was geen verrassing, want die laten zo’n buitenkans niet voorbij gaan en proberen meestal zo’n speciale stier voor hun succesvolle groep binnen te halen. Immers wordt hij dan gedeeld met zo’n 15 fokkers, gaat naar de KI, rietjes worden verdeeld en dan doet de prijs minder pijn in de portemonnee. Maar wat schetste onze verbazing! De andere bieder was de fokker Dessalas! Jazeker! Ook Dessalas, fokker van o.a. elevage topstieren Recif, Saphir, Texas, Underwood, Utah, Udin en Verdict, begint het commercieel te kriebelen. Uiteindelijk waren zij de hoogste bieder met €15.200. Zij die reeds geslachten lang het Elevage type nastreven, met zoveel melk dat hun koeien met gemak kunnen wedijveren met een gemiddelde Holsteiner, veranderen van strategie en gaan ook de vroegrijpere vleesrichting op. Voorlopig hebben ze genoeg melk onder hun koeien, dus dat gaat gemakkelijk. Geen wonder, want in Frankrijk brengt een E-karkas tegenwoordig reeds flink boven de €5,00 op. Daar moet je dan toch wel heel veel Elevage kilo’s voor fokken met R en U karkassen, waarbij je dan nog het nadeel hebt dat pas allemaal laatrijp komt. Zelf sprak ik onze vriend Pierre Desallas even na de veiling persoonlijk en uit de verte lachte hij me al breed van oor tot oor toe. Veel hebben we er niet over gesproken, een blik en een enkel woord, zoals hij zei: “Je hebt gelijk hoor, we moeten ook langzaam jouw kant op”, was voor mij wel begrijpelijk maar toch best een verrassende wending! Ook in Frankrijk vind er langzaamaan een omslag plaats naar meer vlees en wordt er steeds meer gelet op conformatie, vroegrijpheid en luxueuze vleeskarkassen met behoud van geboortegewicht afkalfgemak. En dat is uitstekend mogelijk met onze Limo’s!

798 Isidor (Friket x Bison)

Verder viel de stier 840 Imperial (Abus x Mozart) van de fokker Didier Blondy op en deze stier bracht €8.100 op.

840 Imperial (Abus x Mozart)

Ook nummer 848 Iska (Vautour x Agent 2312), wederom van de fokker Gaec Chaveau, viel positief op. De vader van Vautour is Rubis. Deze Rubis is weer een vreemde en kon ik niet thuisbrengen, maar zeker niet te verwarren met Rubis 0678 (Heros MN x Ferry) en ook niet met Rubis 0108 (Ibis x Dimitri).

848 Iska (Vautour x Agent)

Weliswaar is interessant dat ook deze beide stieren vleestypisch zijn. In ieder geval had fokker Chaveau een geweldige dag en namen zijn beide stieren eerste en tweede plaats in. Ik zag uit de hoek van mijn oog het echtpaar Jean Pierre Quemard van Villes es Bruyeres zitten en er zal veel door hem zijn heengegaan. Tegenwoordig doet hij het vanwege zijn hogere leeftijd rustig aan, maar hij zal wel even aan vroegere dagen hebben gedacht toen hij steeds in de belangstelling stond met zijn topstieren op Lanaud.

De lunch net na de RJ veiling was weer van Franse kwaliteit, met uitgebreid voorgerecht, een Limobiefstuk natgemaakt met een goed glas vine rouche , daarna een prima crème brûlée nagerecht en weer ouderwets gezellig bijpraten met Franse fokkers, Interlimbestuur en Stamboek.

Hierna nog een paar foto’s met karakteristieke personen die synoniem zijn aan onze Limousins, Interlim en  het Franse stamboek.

Midden, karakteristieke Franse fokkers, Régis Géraud links en rechts Alain Pimpin, tegenwoordig president van Interlim.

Familie Dessalas: links vader Denis Dessalas en 2e van links zoon Pierre Dessalas

Het was deze keer een bijzondere gelegenheid omdat het 30 jarig jubileum van Interlim werd gevierd. Fokkers die trouw ieder jaar stieren naar het opfokstation hadden geleverd werden vereerd met een onderscheiding. Hieronder de onderscheiding van de fokker Trentalaud met wie wij aan tafel zaten.

30 jarig Jubileum van Interlim, onderscheiding aan Gaec Trentalaud voor de contributie van een aantal kwalitatieve stieren

Staand rechts: topfokker, monsieur Trentalaud, die op alternatieve wijze steeds veel vrouwelijke en mannelijke kampioenen weet te fokken

Rechts, de karakteristieke en legendarische fokker Deconchat, wiens familie al eeuwen lang Limousins fokt.

Tijdens ons bezoek aan Frankrijk in de zomer van 2012, hadden wij de gelegenheid om deze zeer vriendelijke fokker Deconchat te bezoeken. Het was aandoenlijk hoe hij zijn vee uit de wei riep. Zijn koeien kwamen op zijn roepstem van zeer ver aanrennen en waren kennelijk blij om hem te zien. Zoals eerder gezegd is de Deconchat familie al eeuwenlang betrokken bij de topfokkerij. Hier laat monsieur Deconchat een beker zien uit de jaren 1800 die zijn familie in die tijd had binnegehaald tijdens een keuring.

Deconchat met een beker uit de jaren 1800 voor een kampioensprestatie op de Franse nationale keuring

Rechts op de foto: De topfokker Cristophe Camus Huberson

Foto midden: man met baard, Monsieur Savei ex president van de Limoges Regio en rechts naast hem Bernard Roux, de president van het Franse Limousin Stamboek.

Staand Sophie Mournetas van Interlim tussen de President van het opfokstation Lanaud, Pierre Calmelly, en zijn vrouw.

Midden: Gilles Lequeux, manager van Interlim.

Na de RJ veiling en de lunch kregen we nog even de gelegenheid om bij fokkers langs te gaan. Het werd achtereenvolgend Jacques Blondy (zoon van Didier Blondy) en de bekende fokker Régis Géraud, die tegenwoordig geslaagde pogingen onderneemt om zich aan de absolute showkampioen PimPin te meten tijdens de Franse shows.

Zoals gewoonlijk werden we keurig begeleid door Interlim, dit keer door Olivier Rambert, en hoefden we het typische Interlimwagentje maar te volgen.

Met name de koe Fontaine (v. Verdi) van Régis Géraud is een ongekende topper. We kregen daarom ook goede gelegenheid om haar te bekijken. Wat een kast van een koe voor een leeftijd van 3,5 jaar! Wat een bijzonder exemplaar. Hier houd alle geoha op over ideale types en weet ik al wat meer, want iedereen is het er over eens dat deze koe het ideale type is die iedereen wel in z’n stal wil hebben. Fontaine kwam vierde tijdens de nationale kamioenschappen van afgelopen jaar, achter Frida van Bourbouloux en Fringante van PimPin, maar schopte het tot de tweede plaats in Parijs dit jaar, achter wederom Frida van Bourbouloux.

Fontaine van de fokker Régis Géraud, let op de prachtige toplijn, enorme breedte, diepte, volume en brede voorhand

Nogmaals Fontaine van de fokker Régis Géraud

Heeft u een vraag of wilt u bij ons komen proeven?

Laat hier uw gegevens achter en wij nemen contact met u op